Компенсация За Зодиакалния Знак
Странност C Знаменитости

Научете Съвместимост По Зодиакален Знак

Обяснено: Как премахването на правилото за гол при гост ще насърчи атакуващия футбол

Имаше две основни идеи зад въвеждането на това правило по време на Купата на носителите на купи 1965-66: да се насърчат отборите да играят атакуващ футбол далеч от дома; и да се премахнат плейофните мачове на неутрално място, което доведе до проблеми с логистиката и графика.

Полският вратар Войчех Шчесни не успя да спаси по време на мача от група В от футболното първенство Евро 2020 между Швеция и Полша в Русия. (Снимка: AP)

В опит да се оживят двубоите от плейофите, особено първият от двата мача, елиминационните кръгове на Шампионската лига, считани за най-тежкото клубно състезание в света, и други турнири за купата в Европа вече няма да има правилото за противоречиви голове при гостуване.

В четвъртък ръководният орган на европейския футбол УЕФА обяви, че ще премахне много обсъжданото правило от сезон 2021-2022. Вместо това мачовете с равен резултат след два мача вече ще се решават чрез 30 минути продължения.

бюлетин| Кликнете, за да получите най-добрите обяснения за деня във входящата си кутия

Какво е правилото за голове при гост?

В двумач от елиминационния рунд, ако общите резултати са равни след 180 минути от редовното време, тогава отборът, отбелязал повече голове далеч от дома, преминава в следващия кръг.

Например в полуфиналите на Шампионска лига 2019 Тотнъм Хотспър загуби първия мач у дома си с 1-0. Те обаче спечелиха гостуването в Амстердам с 3-2. Равенството беше изравнено при 3-3, но тъй като Тотнъм отбеляза повече голове далеч от дома, те бяха обявени за победители.

В случай, че и двата отбора са отбелязали еднакъв брой голове у дома и като гост в края на двата мача, тогава преобладават стандартните правила за тай-брек: 30 минути продължения, последвани от дузпи, ако е необходимо.

Защо беше въведено това правило?

Правилото е въведено за първи път по време на мача от втория кръг на Купата на носителите на купи през ноември 1965 г. между чешкия клуб Дукла Прага и унгарския Будапеща Хонвед. Равенството завърши 4-4 и Хонвед напредна, тъй като отбеляза три гола далеч от дома, един повече от Дукла, който отбеляза само два в Будапеща.

Правилото е наложено в Европейската купа, сега Шампионска лига, през 1967 г. и оттогава се прилага в почти всички футболни турнири по света.

Защо правилото е премахнато?

УЕФА предостави статистически доказателства за намаляване на домакинските победи и голове в клубните състезания, които провеждат през последните четири десетилетия. Органът казва в изявление: Статистиката от средата на 70-те години на миналия век досега показва ясна тенденция на непрекъснато намаляване на разликата между броя на победите като домакин/гост (от 61%/19% до 47%/30%) и средната стойност брой отбелязани голове на мач у дома/на гости (от 2.02/0.95 до 1.58/1.15) в състезания при мъжете.

Президентът на УЕФА Александър Чеферин е цитиран да казва: Въздействието на правилото сега е в противоречие с първоначалната му цел, тъй като всъщност сега разубеждава отборите домакини – особено в първите мачове – да атакуват, защото се страхуват да допуснат гол, който ще даде своите опонентите имат решаващо предимство.

ПРИСЪЕДИНИ СЕ СЕГА :Телеграмният канал Express Explained

Как правилото повлия на стратегиите?

Това често водеше до напрегнати мачове от първи мач, в които отборът на домакините не желаеше да ангажира много мъже напред, за да избегнат допуснати голове, като същевременно се надяваха да отбележат гол далеч от дома в реванша. Ако резултатът в края на първия мач остане близо, това ще доведе до открит реванш, като и двата отбора имат шанс за победа.

Защо правилото беше критикувано?

Много треньори нарушиха правилото, особено в Шампионската лига. През 2015 г., след като Арсенал беше нокаутиран от френския Монако (равенството завърши при общ резултат 3-3, но Монако напредна, защото отбеляза три гола като гост в сравнение с двата на Арсенал), тогавашният мениджър на английската страна Арсен Венгер нарече правилото „остаряло“ .

Би трябвало да се брои, може би, след продължения, каза Венгер пред репортери. Това правило е създадено през 60-те, за да насърчи отборите да атакуват далеч от дома, но футболът се промени от 60-те години на миналия век и тежестта на гола за гости е твърде голяма днес.

Венгер не беше единственият, който вярваше в това. Мениджърът на Атлетико Мадрид Диего Симеоне посочи стратегическите недостатъци за отбора, който играе реванша от мача с нокаут у дома, особено когато равенството преминава в продължения. Симеоне каза през май 2018 г.: УЕФА трябва да разгледа колко трудно е да играеш реванш у дома, като съперникът ви има 30 допълнителни минути, в които един от головете му се брои двойно, когато като домакин не го правите имат това предимство.

Също така в Обяснено| Защо Coca Cola няма да загуби сън заради пренебрегването на Кристиано Роналдо

Действа ли УЕФА по някоя от тези критики?

да. През септември 2018 г. УЕФА започна дискусии с треньорите и оттогава правилото се преразглеждаше. Треньорите, с които разговаряха, включваха: Масимилиано Алегри, Карлос Анчелоти, Унай Емери, Пауло Фонсека, Жулен Лопетеги, Жозе Моуриньо, Томас Тухел и Венгер.

Заместник-генералният секретар на УЕФА Джорджо Маркети беше цитиран от Ройтерс: Треньорите смятат, че отбелязването на голове като гост не е толкова трудно, колкото беше в миналото. Те смятат, че правилото трябва да бъде преразгледано и това е, което ще направим.

По време на пандемията, когато много мачове се играха на неутрални места, все още ли се прилагаше правилото за гол при гост?

да. Всъщност Ювентус и Байерн Мюнхен отпаднаха от Шампионската лига миналия сезон заради това правило. Байерн направи равенство 3-3 при общо равенство с Пари Сен Жермен на четвъртфиналите, но загуби при голове като гост; така направи и Ювентус, който загуби от Порто, въпреки че резултатът беше равен на 4-4 след два мача.

Кои турнири ще бъдат засегнати поради новото правило?

Шампионска лига, Лига Европа, Шампионска лига за жени, Младежка лига на УЕФА, Суперкупа на УЕФА и новосформираната Конферентна лига Европа ще бъдат засегнати.